5 Adımda Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Odanın alanına göre çocuk odası dekorasyonu yapılırken nelere dikkat etmek gerekir?
Kategori : Dekorasyon - Tasarım
04 Eylül 2020 18:05
10497 kere okundu.
5 Adımda Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?
Odanın alanına göre çocuk odası dekorasyonu yapılırken nelere dikkat etmek gerekir?
Kategori : Dekorasyon - Tasarım
04 Eylül 2020 18:05
10497 kere okundu.

Çocuk odası çocukların zaman geçirecekleri en özel alanlardır. Çocuklar kendi başına olduğu gibi eve gelen arkadaşlarıyla vakit geçirmek için özel alanlarını tercih edecektir. Bu durumda çocuk odası dekorasyonu özel bir önem taşır.

Çocuk odaları için yapılacak olan dekorasyonlarda önceliği odanın alanına ayırmak gerekir. Çünkü odanın genişliğine göre yapılan dekorasyonlar daha kullanışlı sonuçlar doğuracaktır. Bu durumda çocuklar için geniş alan bırakacak eşyaların tercih edilmesinde yarar var. Peki, odanın alanına göre çocuk odası dekorasyonu yapılırken nelere dikkat etmek gerekir?

Çocuk Odasının Merkezi Çocuğunuz Olsun

Çocuk Odasının Merkezi Çocuğunuz Olsun

Çocuklar için yapılan oda dekorasyonlarında eşyaları değil daha çok konforu baz almanızda yarar var. Bu durumda çocuklar gereksiz eşya içerisinde kaybolup gitmeyecektir. Oda ne kadar geniş olursa olsun gereksiz detaylar ile odayı boğucu bir hale getirmekten çekinmelisiniz. Bu durumda eşya seçimine büyük özen göstermenizde yarar bulunuyor.

Duvar Kağıdı Mı? Boya Mı?

Duvar Kağıdı mı Boya mı?

Son yıllarda çocuklar için oldukça eğlenceli duvar kağıtları üretiliyor. Odanın bir duvarını çocuğun keyif alacağı veya ilgi alanını pekiştirici bir duvar kağıdı ile kaplayabilirsiniz. Kalan duvarları da kağıda uygun bir renk ile boyayabilirsiniz. Renklerin yetişkinler üzerinde etkisi olduğu kadar çocuklar üzerinde de etkili olduğunu unutmayın. Çocukların ihtiyaç duyacağı renkleri tercih ettiğinizden emin olmalısınız.

Detay Deyip Geçmeyin: Aydınlatma Önemli

Çocuk Odası Dekorasyonunda Aydınlatma

Ebeveynler çocuk odası dekorasyonu yaparken genellikle eşya seçimi konusunda kaybolabiliyor. Bu durum dekorasyonun en önemli parçalarından olan aydınlatmayı geri plana atıyor. Çocukların ferah bir ortamda zaman geçirebilmesi için doğru aydınlatmalar seçilmelidir. Eğer doğal ışık az ise eşya seçiminde de açık tonlar tercih edilebilir. Aydınlatma olarak abajur gibi ürünlerin yerine sabitlenen aydınlatma ve gece lambaları kullanılabilir.

Tavan Süslemesi

Çocuk Odası Tavan Süslemesi

Renkli duvarlar ve renkli eşyalar çocuk odasını dekore ederken olmazsa olmazlar içerisinde yer alıyor. Eğer sade bir duvar teması seçecekseniz tavan süslemesini es geçmeyin. Böylece ortama biraz daha karakter kazandırmış olursunuz.

Dekorasyonda Güvenliği Es Geçmeyin

Çocuk Odası Güvenliği

Çocuk odalarını dekore ederken son kural güvenliktir. Aslında en önemli kuraldır. Odada sadece çocuğun ihtiyacı olan mobilyalara yer verirseniz güvenlik önlemlerinin pek çoğunu da almış olursunuz. Bunun yanı sıra kapaklı priz kullanımı da başka bir detaydır. Mobilyalarda ise sivri köşeli ürünlerden kaçınmanızda yarar bulunuyor.