Asma Tavanlarla Göz Alıcı Yaşam Alanları
Özellikle geçtiğimiz yıllarda giderek daha da yaygınlaşan iç mimari unsurlardan biri de asma tavan! Asma tavanları bu kadar çekici kılan sebepler tabii ki saymakla bitmez.
Kategori : Dekorasyon - Tasarım
Dün 13:13
21750 kere okundu.
Asma Tavanlarla Göz Alıcı Yaşam Alanları
Özellikle geçtiğimiz yıllarda giderek daha da yaygınlaşan iç mimari unsurlardan biri de asma tavan! Asma tavanları bu kadar çekici kılan sebepler tabii ki saymakla bitmez.
Kategori : Dekorasyon - Tasarım
Dün 13:13
21750 kere okundu.

Ama özellikle betonarme evlerde sıradan ve düz tavan görüntüsünü değiştiren ve yaşam alanlarına eşsiz bir atmosfer katan asma tavanlar, mevcut tavan iskeletinin altında mekanik ve elektrik imalatlara montaj boşluğu sağlayacak şekilde inşa ediliyorlar ve bu da yalnızca dekoratif değil aynı zamanda aydınlatma ve ısı ve ses yalıtımı açısından son derece fonksiyonel bir kullanıma neden oluyor. Tabii rutubetli yaşam alanlarında oluşan kötü görüntüyü ve nemi de engellemeleri de cabası…

Farklı malzeme ve tekniklerle üretilen ve uygulanan asma tavanlar farklı bütçelere göre farklı seçenek ve modellere de sahip oluyorlar. Her tarza ve bütçeye uyum sağlayabilen asma tavan modelleri bir evi güzelleştirmek için en ideal yöntem sayılabilir. İşte farklı tarzlara uygun zengin modellerle ve farklı tekniklerle üretilen ve inşa edilen yeni nesil asma tavan uygulamaları…

Klasik model, modern etki

Tiago Patricio Rodrigues, Arquitectura e Interiores: eklektik tarz tarz Oturma Odası

Hem son derece ekonomik hem de modası asla geçmeyecek olan klasik ama modern dekorasyonlara muhteşem bir uyum sağlayan alçıpan modeli ile başlayalım. Özgün, zarif ve sıra dışı bir atmosfer yaratan bu tarz alçı asma tavanlar aynı zamanda oldukça ekonomik seçenekler de sunuyorlar.

Göz alıcı bir ışıklandırma sistemi

Mimkare İçmimarlık Ltd. Şti. – E. BUYUKKOKDERE SAHILEVLERI EV: modern tarz Oturma Odası

Modern bir oturma odası dekorasyonunu tamamlayan bu örnekte salondaki beyaz zarafet ve estetik asma tavanın oluşturduğu şahane katmanlı ışıklandırma sistemiyle daha da vurgulu ve etkili hale geliyor.

Sınır belirleyen tavan uygulaması

Tramas: modern tarz Oturma Odası

Açık planlı evlerde asma tavan uygulamaları ile iki farklı işlevlere sahip olan yaşam alanlarını ayırmak da harika bir fikir olabilir. Hiçbir duvar ya da ayırıcı panele ihtiyaç duymadan ve böylece odanızı daraltmanıza gerek kalmadan yalnızca asma tavan uygulamasının getireceği farklılıkla yaşam alanlarınızı bölebilir ve sınırlarını belirleyebilirsiniz.

Şık ve ışıl ışık antreler

Salvatore Nigrelli Architetto: modern tarz Koridor, Hol & Merdivenler

Antreler ve koridorlar asma tavanların en yaygın kullanıldığı yaşam alanlarının başında geliyor. Fazla mobilya kaldırmayacak alanlar oldukları için buralarda asma tavanlar dekorasyonun ana odak noktası haline geliyor. Şık bir aydınlatma tasarımı ile koridorları güzelleştirmek için asma tavanlardan daha iyi bir çözüm düşünülemez.

Yatak odaları için yalın modeller

Details, design studio: klasik tarz tarz Yatak Odası

Yatak odaları için nasıl bir ışıklandırma tercih ettiğiniz büyük bir önem taşıyor çünkü yatak odalarında sağlıklı bir uyku ortamı yaratmak için doğru aydınlatma koşullarını hayata geçirmeniz şart. İşte bu yüzden asma tavanlar da oldukça kullanışlı. Bu şık ve eklektik tarzlı yatak odasında da gördüğümüz gibi sade, minimal ve zarif dekorasyona eşlik eden yine yalın ve etkili ışıklandırmasıyla huzurlu ve ferah bir ortam yaratan asma tavan modeli, hemen hemen her yaşam alanına uyum sağlayacak bir görünüme sahip.

Ezber bozmayı sevenler için

ANNA MAYA & ANDERSON SCHUSSLER: modern tarz Multimedya Odası

Dediğimiz gibi, asma tavanlar yaygınlaştıkça model çeşitliliği de giderek artıyor ve sonuçta ezber bozan sıra dışı tasarımlar da ortaya çıkıyor. Bu sıra dışı dekorasyonun tavan uygulaması da tıpkı dizaynın kendisi gibi oldukça dikkat çekici ve benzersiz. Son derece çağdaş bir çalışma ile sanatsal bir etkiye sahip olan cam tavan penceresi ve karo şeklindeki tasarımı ile ezber bozmayı sevenlere ilham verecek şık bir model…

Isıtma sistemi ile entegre

Giorgio Pettenò Architetti: modern tarz Yatak Odası

Işıklandırma sistemleri ile bir bütün olarak inşa edilen asma tavan uygulamalarına alışığız, ancak tüm elektrik sistemleri ile uygulamalar mümkün olduğu için başka fonksiyonel çözümler üretmek de mümkün. Mesela bu örnekteki gibi, ısıtıcılar ve havalandırma sistemleri de asma tavanlara entegre edilebiliyor. Harika değil mi?

 

alıntıdır : http://www.milliyetemlak.com/dergi/asma-tavanlarla-sik-isil-isil-goz-alici-yasam-alanlari/


#