Bu Evlere İnanmak Mümkün Değil!
Ev denildiğinde herkesin aklına Türkiye’de görmeye alıştığımız klasik binalar gelse de bu durum dünyadaki bütün evler için geçerli değil.
Kategori : Sektörden Haberler
31 Mayıs 2018 09:37
13908 kere okundu.
Bu Evlere İnanmak Mümkün Değil!
Ev denildiğinde herkesin aklına Türkiye’de görmeye alıştığımız klasik binalar gelse de bu durum dünyadaki bütün evler için geçerli değil.
Kategori : Sektörden Haberler
31 Mayıs 2018 09:37
13908 kere okundu.

Ev denildiğinde herkesin aklına Türkiye’de görmeye alıştığımız klasik binalar gelse de bu durum dünyadaki bütün evler için geçerli değil. Şimdiye kadar hayatınızda birçok farklı ev görmüş olabilirsiniz, fakat bu ev kendine has özelliği ile diğerlerinden çok farklı ve görülmeye değer.

Çin’deki Dongguan Sky Houses Evi Görenleri Hayrete Düşürüyor!

Dongguan Sky Houses ile ilgili görsel sonucu

Esrarengiz bir ev olma özelliği taşıyan Dongguan Sky Houses Çin’in Dongguan şehrindeki Shijie kasabasında yer alıyor. Birçok mimara yapılışı zor gibi gözükse de Dongguan, alt kısımda bulunan üç katlı bir binanın üzerine inşa edilmiş iki villadan ve birçok sütundan oluşuyor. Sadece sütunlarla desteklenen üst kısımdaki evler Dongguan’daki yöre halkı tarafından “havadaki kale” ya da “gökyüzü evleri” olarak adlandırılıyor.

Yöre Halkının Söylemiyle: Gökyüzü Evleri

Dongguan Sky Houses dışarıdan sıra dışı görünümüyle dikkatleri üzerine topluyor. Bütün binayı iki bölüme ayıracak olursak; alt kısmı üç katlı lacivert renge boyanmış bir bina iken, üst kısım ise kırmızı sivri uçlu çatılara sahip iki evden oluşuyor. Alt kısımdaki evde herhangi bir balkon bulunmazken, üst kısımdaki diğer iki evin her birinde de balkon bulunuyor. Şaşırtıcı bir şekilde, alt bina ile üst evler arasında neredeyse iki kat boşluk bulunuyor. Ayrıca, üst evler sadece yaklaşık on beton sütun ile desteklenirken, eve uzaktan bakıldığında binalar arasındaki boşluktan dolayı havada bir kale varmış gibi görünüyor.

Evin hemen bitişiğindeki diğer binalar, Dongguan Sky Houses’a uzaktan bakıldığında manzarayı biraz olsun kapatsa da aynı sokaktan eve yaklaştığınızda evin sıra dışı görüntüsü hemen kendisini diğer sıradan binalardan ayırıyor. Üst kısımdaki evler, çatı katlarını saymazsak, kendi içlerinde ikişer kattan oluşuyor. Dongguan Sky Houses evini diğer evlerden ayıran bir diğer özelliği ise üst kısımdaki evlerin çevredeki diğer evlere kıyasla çok daha yüksekte bulunması ve çok güzel bir şehir manzarasına sahip olması.

İnşaat Çin Hükümetine Göre Yasa Dışı

Birçok farklı özelliğe sahip olan Dongguan Sky Houses hakkında yerel basında çıkan haberlere göre hükümet bu evlerin birkaç yıldır orada olduklarını, yasal arazi sertifikası ve inşaat ruhsatına sahip olduklarını fakat büyüklüklerinin orijinal tasarıma uygun olmadığını ve inşaatın yasa dışı sayılacağını söylüyor. Hükümet bu yapıların onay için sunulan tasarıma uygun olarak inşa edilmediklerini, bu yüzden yasa dışı inşaat yapıldığını belirtiyor. İnşaatın yasa dışı olması sebebiyle yapının yıkılması beklenirken, hükümetin ne zaman bu durumla ilgileneceği ise merak konusu.