Eve Hırsız Girince Ne Yapılmalı?
Eve hırsız girince ne yapılmalı neler yapılmamalı sizin için bu yazımızda her şeyi bir araya getirdik. Hırsızdan uzak mutlu günler dileriz.
Kategori : Sektörden Haberler
04 Temmuz 2017 10:45
51395 kere okundu.
Eve Hırsız Girince Ne Yapılmalı?
Eve hırsız girince ne yapılmalı neler yapılmamalı sizin için bu yazımızda her şeyi bir araya getirdik. Hırsızdan uzak mutlu günler dileriz.
Kategori : Sektörden Haberler
04 Temmuz 2017 10:45
51395 kere okundu.

Hırsızlık olayıyla karşılaşmamak için alınması gereken önlemler kadar, hırsızlık sonrası yapılması gerekenler de merak konusudur. Herkesin başına gelebilecek hırsızlık olayı sonrası yapılacak aksiyonlar mağduriyeti büyük ölçüde azaltabilir. 

Günümüzde hırsızlığa karşı alınan profesyonel önlemlerin sayısı artmaktadır. Fakat bu konuda daha bilinçli bir toplum oluşturulmaya çalışılsa da, hırsızların da kendilerini her türlü önleme karşı geliştirdiği unutulmamalıdır. Hırsızların çok sıkı güvenlik önlemlerini aştıklarına dair haberleri sıklıkla görebilirsiniz.

Alarm sistemleri, çoklu kilitler ve güvenlik kameraları gibi çoğunlukla tavsiye edilen önlemlerin dahi profesyonel hırsızlar karşısında yetersiz kaldığına şahit olabilirsiniz.

İlk iş polisi arayın

hırsız polis çağırma

Hırsızlık sonrası yapılması gerekenler listesinin başında polisi aramak gelir. Hırsızlık sonrası evinizde veya iş yerinizde yer alan kanıtların incelenmesi ve oluşabilecek ikinci bir tehlikeye yönelik olarak önlem alınması için derhal polisi aramanız gerekir.

Polis ekibi hırsızlığın gerçekleştiği mekana gelip hırsızın bırakmış olabileceği parmak izlerini, bina içi veya bina dışında yer alan güvenlik kameralarını inceleyip gerekirse çevredeki insanları sorgulayıp bilgi alabilir. Hırsızın yakalanması ve mağduriyetin olabildiğince giderilmesi için ilk olarak polisi aramanız gerektiğini unutmamalısınız. 

Hiçbir şeye dokunmayın

suç mahaline girmeyin

Hırsızlar sağlam güvenlik önlemlerini aşarak maddi veya manevi değere sahip eşyalarınızı çalmayı başarsalar da, çok büyük bir kısmı geriye mutlaka kanıt bırakır. Eşyaları karıştırırken bıraktıkları parmak izleri, saç teli gibi fiziksel kanıtların yanı sıra, çalmaya teşebbüs ettikleri eşyalar bile hırsız hakkında bilgi verebilir.

Bu tür önemli kanıtların dağılmaması, silinmemesi veya kaybolmaması için polis gelene kadar herhangi bir şeye dokunmamalısınız. Yetkili kişilerce tutulan tutanaklar neticesinde hırsızın yakalanması için gerekli çalışmalar başlatılacaktır. 

İkinci bir hırsızlığa karşı profesyonel önemler alın

hırsız alarmı

Hırsızlar bir kez girdikleri evi veya iş yerini iyice öğrenerek, içeri kolayca nasıl girileceğine ve değerli eşyaların nerede saklandığına dair fikir edinirler. Böylece ikinci bir hırsızlığı yapmak onlar için zor olmayacaktır. Birçok hırsız, bir kez girdiği eve bir kez daha girmeye kalkabilir. Hatta bu sefer bir öncekine göre daha büyük zararlara neden olabilir. Bu sebeple hırsızlık sonrası yapılması gerekenler hususunda ikinci bir hırsızlığa karşı önlem almak da son derece mühimdir. Kapı kilitleri, alarm ve kamera sistemleri gibi birçok koruyucu unsuru edinebilirsiniz. 

Hırsızlık vakasının herkesin başına gelebilecek bir durum olduğu unutmamalı ve gerekli tüm profesyonel tedbirleri almalısınız. Eve hırsız girmesini önlemek için yapmanız gereken 5 şey başlıklı yazımıza göz atabilir ve alabileceğiniz önlemler konusunda daha detaylı bilgi edinerek, bilinçlenebilirsiniz.