İnşaatın can suyu kesiliyor
Temmuz 2016’da başlayan ve inşaat sektörüne ivme kazandıran KDV, harçlarda indirim, düşük faizli konut kredisi gibi destekler bu ay son buluyor.
Kategori : Sektörden Haberler
18 Eylül 2017 10:41
18637 kere okundu.
İnşaatın can suyu kesiliyor
Temmuz 2016’da başlayan ve inşaat sektörüne ivme kazandıran KDV, harçlarda indirim, düşük faizli konut kredisi gibi destekler bu ay son buluyor.
Kategori : Sektörden Haberler
18 Eylül 2017 10:41
18637 kere okundu.

Temmuz 2016’da başlayan ve inşaat sektörüne ivme kazandıran KDV, harçlarda indirim, düşük faizli konutkredisi gibi destekler bu ay son buluyor.

Darbe girişiminden sonra ekonomiyi canlı tutmak ve konut satışlarını hızlandırmak için verilen desteklerin büyük kısmı bu ayın sonunda sona erecek. Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’ne (Türkiye İMSAD) göre, 2016’da başlayan ve inşaat sektörüne ivme kazandıran KDV, harçlarda indirim, düşük faizli konut kredisi gibi desteklerin bu ay sona ermesi ve bu desteklerin kesilmesi sektörü olumsuz etkileyecek. Türkiye İMSAD ‘Ağustos 2017 Sektör Raporu’nda geçen yıl eylül ayından itibaren başlayan kampanyalara ek olarak KDV indirimleri, konut kredi faizlerinin yüzde 1’e çekilmesi, harçlardaki indirimler sektördeki olumsuz etkilerin azaltılmasını ve yeniden canlanmasını sağladı. Raporda şu tespitlere yer verildi:

* İndirimler ve destekler tüketicilerin satın almalarında, KDV indirimi ile birlikte fiyatlarda yüzde 9-10 arasında gerileme yarattı.

Destekler sürsün

* Aynı dönemde sektör tarafından uygulanan fiyat indirimi ve ödeme kolaylıklarını kapsayan kampanyaların etkisi ise artık en aza indi. Konut kredilerinde düşük kredi faizleri de giderek azaldı. Bu nedenle hükümetin desteklerinin sürmesi sektördeki iş aktivitesi açısından önemli ölçüde belirleyici olacak.

* Bu çerçevede KDV ve harçlardaki indirimlerin sürmesi, ilave olarak ofisler ve perakende binaları gibi ticari alanlarda uygulanmakta olan KDV oranının da yüzde 8’e indirilmesi ve inşaatlardaki arsalar üzerinde yer alan yüzde 18 KDV’nin de yüzde 1’e indirilmesi gibi sektör talepleri bulunuyor.

* Temmuzda geçen yılın aynı ayına göre konut satışları, yüzde 42.4 artışla 115 bin 869 adet olarak gerçekleşti. Bu artışta iki önemli unsur bulunuyor. Bunlardan biri geçen yıl temmuz ayında yaşanan darbe girişimi sonucu ortaya çıkan baz etkisi, ikincisi ise geçen yıl temmuz ayında kutlanan Ramazan Bayramı’nın haziran ayına kaymış olması. Bununla birlikte temmuzda ulaşılan satış verisi konut alım talebinin halen yüksek olduğunu gösteriyor. Temmuzdaki sıçrama ile birlikte yılın ilk 7 ayında konut satışları geçen yıla göre yüzde 8.2 artarak 770 bin 232 adede ulaştı.

Cumhuriyet