İş Sağlığı ve Güvenliği´nin altı çizildi
VİKO İş Sağlığı ve Güvenliği haftası için bir resim yarışması düzenledi
Kategori : Fuarlar
21 Mayıs 2015 10:08
28421 kere okundu.
İş Sağlığı ve Güvenliği´nin altı çizildi
VİKO İş Sağlığı ve Güvenliği haftası için bir resim yarışması düzenledi
Kategori : Fuarlar
21 Mayıs 2015 10:08
28421 kere okundu.
Sağlıklı ve güvenli ortamda çalışma hakkı, insanların en temel hakları arasında yer alıyor. ILO rakamlarına göre her 15 saniyede 1, her günise 6 bine yakın işçi, meslek hastalıkları ya da iş kazaları nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu nedenle iş sağlığı ve güvenliğinin önemini kamuoyu ile paylaşmak amacıyla 1987 yılından bu yana her yıl Mayıs ayının ilk haftasında İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası etkinlikleri düzenleniyor.
 
Hemen her alanda olduğu gibi iş sağlığı ve güvenliği konusunda da örnek uygulamalara sahip olan VİKO, çalışanlarının çocuklarına yönelik olarak gerçekleştirdiği “Anne Baba, Sağlık ve Güvenliğini Şansa Bırakma” temalı resim yarışması ile bu haftayı çok özel ele alan kuruluşlar arasında yer aldı. 
 
“Anne baba, sağlık ve güvenliğini şansa bırakma”
 
VİKO, çalışanların iş ortamında karşılaşabilecekleri çeşitli risk, tehlike ve iş kazaları konularında kendi çocuklarının yaptığı resimler aracılığı ile farkındalığı artırmak amacı ile bir resim yarışması düzenledi. Tüm VİKO çalışan çocuklarının katılım gösterebildiği ve “Anne Baba, Sağlık ve Güvenliğini Şansa Bırakma” sloganı ile hayat bulan yarışmanın ödül töreni ise geçtiğimiz günlerde VİKO Endüstriyel Tesisleri’nde gerçekleşti.
 
VİKO çalışanları, eşleri ve çocuklarının yanı sıra Yönetim Kurulu Başkanı Toshihide Arii, CEO Nusret Kayhan Apaydın, üst yönetimden Hiroyuki Oka, İK ve Kurumsal Gelişim Direktörü Mutlu Kutluile diğer yöneticilerin katılım gösterdiği ödül töreninde birincilik ödülünü ilkokul 4. sınıf öğrencisi Utku Yağız Aka aldı. Elif Olcay Kaplan, Berra Demiralay, Ahmet Abrek Umay ve Deniz Özmen ise dereceye giren diğer öğrenciler oldu.  
 
“İş sağlığı ve güvenliği, öncelik verdiğimiz ve duyarlılık gösterdiğimiz bir konu”
 
Ödül töreninin ardından yaptığı konuşmadaVİKO’nuniş sağlığı ve güvenliği konusuna verdiği öneme vurgu yapan İK ve Kurumsal Gelişim Direktörü Mutlu Kutlu “Hızla değişen teknoloji, her alanda olduğu gibi çalışma hayatında karşılaşılan riskleri de çeşitlendirdi. Günümüzde sanayi kuruluşlarının gelişmişlik ve liderlik göstergelerinden birisini de çalışanlara sunulan sağlıklı ve güvenli çalışma ortamları oluşturmakta.
 
Bu nedenle kuruluş olarak çalışanlarımızın iş sağlığı ve güvenliği genel kuralları ile güvenlik kültürünü içselleştirmelerini en öncelikli sorumluluklarımız arasında ele alıyoruz. VİKO olarak en önemli değerlerimiz arasında tanımladığımız ‘Çalışan Odaklılık’ ileiş sağlığı ve güvenliği konularındaki bilincin artırılması,öncelik verdiğimiz ve duyarlılık gösterdiğimiz bir konudur. OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi’ne sahip olan VİKO’da‘İSG Anlayışını Yaygınlaştırmak’ çok önem verdiğimiz hedefler arasında yer almaktadır.
 
Bu yıl İnsan Kaynakları ve Kurumsal Gelişim Direktörlüğü olarak hayata geçirdiğimiz ‘Anne Baba, Sağlık ve Güvenliğini Şansa Bırakma’ temalı resim yarışması da bunun önemli bir kanıtı olmuştur. Bu yarışma ile çalışanlarımızın iş ortamında karşılaşabilecekleri çeşitli risk, tehlike ve iş kazaları konularında kendi çocuklarının yaptığı resimler aracılığı ile farkındalığı artırmayı hedefledik.
 
Çalışanlarımızın sağlık ve güvenliğinin kendi çocuklarının dünyasındaki önemini resim sanatı aracılığı ile göstermek bu önemli konuya özel bir anlam kattı. Çocuklarımızın yaptığı resimler, çalışanlarımızın bu alandaki farkındalığına duygusal boyutu yüksek bir katma değer sağladı.” dedi.

#