İyi Bir Kat Planı Nasıl Olmalıdır?
Ev satın alırken bütçeye uygunluğundan aranılan niteliklere cevap verişine kadar birçok detay göz önünde bulundurulsa da; bir evin en çok dikkat edilmesi gereken noktası kat planıdır.
Kategori : Gayrimenkul Rehberi
16 Kasım 2017 13:57
17176 kere okundu.
İyi Bir Kat Planı Nasıl Olmalıdır?
Ev satın alırken bütçeye uygunluğundan aranılan niteliklere cevap verişine kadar birçok detay göz önünde bulundurulsa da; bir evin en çok dikkat edilmesi gereken noktası kat planıdır.
Kategori : Gayrimenkul Rehberi
16 Kasım 2017 13:57
17176 kere okundu.

Ev satın alırken bütçeye uygunluğundan aranılan niteliklere cevap verişine kadar birçok detay göz önünde bulundurulsa da; bir evin en çok dikkat edilmesi gereken noktası kat planıdır. Kat planı, bir evin içinde bulunan salon, mutfak, odalar, balkon ve ıslak zemin yerleşimi anlamına gelir. İçinde yaşanılacak olan bir evde doğru bir konumlandırma ve alternatifi bulunan odaların bir arada olması her şeyden önemlidir.

Peki iyi ama bir evde doğru bir kat planı nasıl olmalıdır? İşte doğru bir kat planına dair ipuçları;

Bir evde doğru kat planı nasıl olmalıdır?

Evlerde en çok zaman geçirilen mekan şüphesiz ki salonlardır. Bir evin salonu ne kadar doğru tasarlanmışsa, o evin alıcıların dikkatini çekmesi kaçınılmaz olur. Evin metrekare ölçüsünün minimum %25’i salona ayrıldığında, ferah görünen ve doğru ölçülerde yapılmış bir salondan söz edilebilir. B

üyük metrekareli odaların yanı sıra doğru bir konumlandırılma da çok önemlidir. Örneğin; salon ve mutfağın yakın oluşu ya da salondan direkt olarak geçilebilen bir mutfağın bulunuşu evlerde tercih sebebi olabilir. Bununla birlikte ebeveyn banyosu bulunmayan bir evde banyonun yatak odalarına yakın oluşu ya da mutfağın bir balkonu oluşu gibi detaylar da kat planının doğruluğunu etkileyebilir.

Mutfağın doğru konumlandırılması nasıl olmalıdır?

Evlerde en çok kullanılan alanlardan bir diğeri de şüphesiz ki mutfaklardır. İçinde sürekli hareket halinde olunan ve düzenli bir yerleşimle doğru şekilde kullanılabilecek olan mutfaklar, kat planında uygun bir yere ve düzene sahip olmalıdır.

Bir evin toplam metrekaresinin %15- 20 civarı alanı mutfağa ayrılırsa, yeterli ölçüde ve rahat kullanılabilecek bir mutfak oluşturulabilir. Mutfağın ölçülerinin yanı sıra şekli de bir o kadar önemlidir. Dikdörtgen ya da kare formlu bir mutfak, ince- uzun ya da yamuk şekilli bir mutfağa göre daha kullanışlı ve cezbedici olacaktır.

Doğru bir kat planı için diğer alternatifler nelerdir?

Balkonlar ve teraslar, evlerin dış mekanla birleştiği alanlar olmasına rağmen; günümüzde kapatılarak kullanılan bu alanlar bir nevi ekstra oda ya da depo alanı da görebilmektedir. Bu nedenle doğru cephede konumlandırılmış, büyük ve kullanışlı balkon ve teraslar bir evin tercih edilmesinde etkilidir. Bununla birlikte büyük ve kullanışlı bir banyo, ebeveyn banyoları, evin içinde bulunan birkaç metrekarelik ekstra bir depo alanı, daha büyük evlerde konumlandırılacak çamaşır odaları da kat planında yer aldıklarında cazip odalar olabilir.