Küçük Ev İçin Dekorasyon Önerileri
Her geçen gün artan nüfus yoğunluğu, büyük şehirlerdeki emlak fiyatlarının yüksekliği ve yalnız yaşama gösterilen ilgi gibi birbirinden farklı sebepler küçük evlerin giderek çoğalmasına neden oluyor.
Kategori : Dekorasyon - Tasarım
19 Ocak 2018 10:38
21105 kere okundu.
Küçük Ev İçin Dekorasyon Önerileri
Her geçen gün artan nüfus yoğunluğu, büyük şehirlerdeki emlak fiyatlarının yüksekliği ve yalnız yaşama gösterilen ilgi gibi birbirinden farklı sebepler küçük evlerin giderek çoğalmasına neden oluyor.
Kategori : Dekorasyon - Tasarım
19 Ocak 2018 10:38
21105 kere okundu.

Her geçen gün artan nüfus yoğunluğu, büyük şehirlerdeki emlak fiyatlarının yüksekliği ve yalnız yaşama gösterilen ilgi gibi birbirinden farklı sebepler küçük evlerin giderek çoğalmasına neden oluyor. Günümüzde özellikle mega kentlerin en sık rastlanan daire türlerinden biri olan küçük evler, kullanışlılık, ergonomi ve ferahlık gibi konularda akılda soru işaretleri bırakabiliyor. Eğer küçük bir dairede yaşıyor veya küçük bir daireye taşınmayı düşünüyorsanız hazırladığımız bu içeriğe göz atarak küçük ev dekorasyonu ile ilgili birçok yararlı ipucu öğrenebilirsiniz.

İşe duvarları değerlendirerek başlayın

Özellikle stüdyo daire olarak adlandırılan 1+1 veya 1+0 tarzı bir evde yaşıyorsanız daire duvarlarından yararlanarak yaşam alanınızı çok daha şık ve kullanışlı bir hale getirebilirsiniz. Evinizin duvarlarına tablo, farklı malzemelerden yapılmış obje, figür ve benzeri dekoratif parçalar yerleştirmek yerine değişik tarz ve biçimlerdeki rafları monte edebilir, böylece kitaplarınızı, küçük boyutlardaki eşyalarınızı bu raflara yerleştirerek kullanım alanınızı genişletebilirsiniz. Kapı üstlerini küçük dolaplara dönüştürerek kıyafet ya da mutfak eşyası gibi eşyalarınıza da ekstra yer sağlayabilirsiniz. Duvarların değerlendirilmesiyle ilgili diğer önemli bir detay ise televizyon montajı. Tv ünitesi kullanmak yerine televizyonunuzu duvara sabitlettirerek yine önemli ölçüde yer kazanabilirsiniz.

Çok amaçlı ve portatif eşyaları tercih edin

Özellikle birden fazla kişinin yaşadığı küçük evlerde çok amaçlı eşyalar hayat kurtarıcı nesneler haline gelebiliyorlar. Katlanarak koltuğa dönüşen yataklar, çekmeceli masalar, katlanabilir sandalyeler küçük ev dekorasyonu için tercih edebileceğiniz çok amaçlı veya fonksiyonel eşyaların yalnızca birkaçını oluşturuyorlar. Yine katlanarak duvara yerleştirilebilen yataklar ve masalar, gömme dolaplar da küçük boyutlardaki evler için büyük avantajlar sağlayabiliyorlar. Bunlar dışında modüler mobilyaları ve yaratıcılığınızı kullanarak siz de eviniz için kendi çok amaçlı ve portatif eşyalarınızı üretebilirsiniz.

Her şeyi gizlemek zorunda değilsiniz

Ev yaşantısında en sık rastlanan davranışlardan birini giysilerden ev tekstiline, mutfak eşyalarından elektronik eşyalara neredeyse her şeyi saklamak oluşturuyor. Ancak her şeyin koyulabileceği kadar büyük dolapların olmadığı küçük evlerde her şeyi gizlemeye çalışmak yerine daha yaratıcı çözümler bulmak gerekebiliyor. Örneğin duvara yerleştirebileceğiniz askılara mutfak eşyalarınızı ya da kapı arkalarına koyacağınız askılara kıyafetlerinizi asabilirsiniz.

Çok fazla fark edilmiyor olsa da klasik menteşeli kapılar da geniş bir alana sahip olmayan evler için bir dezavantaja dönüşebiliyor. Açılıp kapatılabilmek için ekstra alana ihtiyaç duyan menteşeli kapılar yerine duvar içinden veya üstünden geçerek açılabilen kayar kapılar ya da daha çok karavanlarda kullanılan akordeon kapılar tercih edilebilir.


#