Kentsel Dönüşümde Ev Sahibinin Hakları Nelerdir?
Yapıların riskli durumda olması sebebiyle yıkılıp tekrar yıkılması anlamına gelen kentsel dönüşüm projeleri ev sahiplerini koruma altına alır ve birtakım haklar sağlar.
Kategori : Kentsel Dönüşüm
03 Temmuz 2017 10:43
22917 kere okundu.
Kentsel Dönüşümde Ev Sahibinin Hakları Nelerdir?
Yapıların riskli durumda olması sebebiyle yıkılıp tekrar yıkılması anlamına gelen kentsel dönüşüm projeleri ev sahiplerini koruma altına alır ve birtakım haklar sağlar.
Kategori : Kentsel Dönüşüm
03 Temmuz 2017 10:43
22917 kere okundu.

Son yıllarda adı sık sık geçmeye başlayan kentsel dönüşüm projeleri, ev sahiplerini güvenlik açısından mutlu edecek bir atılım olsa da, aynı zamanda eve ne olacağı konusunda birtakım endişeler de yaratabilir. Bu durumda kentsel dönüşümden evinin ne kadar etkileneceği ve kentsel dönüşümde ev sahibinin hakları konusunda ev sahibinin bilgili olması gerekir.

2012 yılında yürürlüğe giren kanun ile başlayan kentsel dönüşüm projelerinin amacı, riskli olan taşınmazların yıkılarak yerine sağlam yapıların kurulması üzerinedir. Dolayısıyla bir yıkım işlemi söz konusu olduğu için, ev sahibinin bu süreçte ve sonrasında herhangi bir kayıp yaşayıp yaşamayacağı en çok merak edilen konudur.

Peki, kentsel dönüşümde ev sahiplerinin hakları nelerdir? İşte bu konuda bilinmesi gereken detaylar…

Ev sahibi kentsel dönüşüm için başvuru yapabilir mi?

kentsel dönüşüm nedir

Her ev sahibi bulunduğu evin kentsel proje kapsamına girip girmediğini öğrenebilir. Buna göre sahibi olduğu yapının risk durumunu öğrenmek için lisanslı kurum ya da kuruluşlara başvuruda bulunabilir ve risk durumunu ölçtürebilir. Eğer taşınmaz, risk grubunda yer alıyorsa bu durumda evin kentsel dönüşüm kapsamına alınıp yıkılması gerekir.

Kentsel dönüşümde ev sahiplerinin hakları nelerdir, nasıl hareket etmelidirler?

kentsel dönüşümde son durum

Kentsel dönüşüm kapsamında yıkım işlemi gerçekleşen evler için bir müteahhit firmasıyla anlaşılır ve eğer uygunsa yeni bir ev inşa edilir. Evi riskli grup içerisinde yer alan ev sahiplerine ise devlet tarafından birtakım seçenekler sunulur. Buna göre inşaatı devam eden proje içinde ev sahibine daire verilmesi, hazır projeler içerisinde daire verilmesi ya da daire yerine para teklifi yapılması gibi hususlar, kentsel dönüşümde ev sahiplerinin hakları arasında yer alır.

Yani ev sahibi daireyi kabul etmeyip, dairenin karşılığına denk düşen parayı da isteyebilir.

Ev sahibi, haklarından ne şekilde yararlanabilir?

kentsel dönüşümde ev sahibinin hakları

Kentsel dönüşüm projelerinde devletin sunduğu haklardan ev sahibinin yanı sıra, kiracı da yararlanabilir. Aynı zamanda ev sahibi kira yardımından da yararlanma hakkına sahiptir.

Ev yıkımına başlanmadan önce ev sahibi, birkaç gün öncesinden mutlaka haberdar edilir ve bu süre içerisinde kendisinden evi boşaltması istenir. Aksi durumda ev sahibi şikayetçi olma hakkına sahiptir.

Kentsel dönüşüm kapsamında evi yıkılan ev sahipleri için devlet bankaları da kredi kolaylığı tanır. Buna göre ev sahibi dilerse bankadan 125.000 ile 625.000 arasında kredi çekebilir ve bu kredilerin faiz oranı da normale oranla daha düşük olur.
Ev sahipleri dilerse anlaştıkları bir müteahhit ile ya da kendi imkanları doğrultusunda ev yapma hakkına sahiptir. Ayrıca ev yapacak imkanı olmayan ev sahiplerine dilerlerse mülkün değerinde para ödemesi yapılabilir ya da TOKİ eliyle yapılmış konutlardan verilebilir.

Siz de bütçenize uygun ve istediğiniz niteliklerdeki satılık daireleri incelemek için VERi EMLAK adresini ziyaret edebilir, dilerseniz konu hakkında daha detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz.