Gayrimenkul sektörünün temsilcilerinden, Eskidji İzmir Bölge Ortağı Ali Erten, mevduat faizleri ve mortgage kredi faizlerinin en uygun düzeyde olduğunu söyledi.

'/> Konut almanın tam zamanı! - Kategori : Sektörden Haberler - Emlak Haberleri - Emlak'ta Son Dakika, Emlak Piyasası - VERi EMLAK
Konut almanın tam zamanı!

Gayrimenkul sektörünün temsilcilerinden, Eskidji İzmir Bölge Ortağı Ali Erten, mevduat faizleri ve mortgage kredi faizlerinin en uygun düzeyde olduğunu söyledi.


Kategori : Sektörden Haberler
24 Haziran 2013 07:21
17233 kere okundu.
Konut almanın tam zamanı!

Gayrimenkul sektörünün temsilcilerinden, Eskidji İzmir Bölge Ortağı Ali Erten, mevduat faizleri ve mortgage kredi faizlerinin en uygun düzeyde olduğunu söyledi.


Kategori : Sektörden Haberler
24 Haziran 2013 07:21
17233 kere okundu.

Gayrimenkul sektörünün temsilcilerinden, Eskidji İzmir Bölge Ortağı Ali Erten, mevduat faizleri ve Mortgage kredi faizlerinin en uygun düzeyde olduğunu söyledi. Erten, "Konut almak isteyenlere artık ihtiyaçlarını ertelememelerini öneriyorum. Konut almanın tam zamanıdır. Önümüzdeki dönemde faizler yükselmese bile konut fiyatları yükselişe geçecek" dedi.

 
Eskidji İzmir Bölge Ortağı Ali Erten, Gayrimenkul sektöründe hareketlenme görüldüğünü anlatırken, yatırımcılara ışık tuttu. Banka mevduat faizlerinin nette yüzde 6 düzeyinde, bankaların verdiği Mortgage kredi faizlerinin de yüzde 0.70 düzeyine kadar indiğini belirten Erten, ertelenen taleplerin satışa dönmeye başladığını söyledi. Bu iyileşmenin daha çok proje bazında üretilen konutlar için geçerli olduğunu, iyileşmenin 2´nci el konut satışlarına henüz yansımadığını vurgulayan Erten, şöyle dedi:
 
"Konut kredi faizlerinin daha da düşeceğini sanmıyorum. Ama öte yandan daha da düşmesini beklerken fiyatların artacağı kesin. Ayrıca artık Faiz indirimlerinin de sonuna yaklaşıldığını düşünüyorum. Hatta bundan sonra artış eğilimi bile olabilir. Ama artık görünüyor ki konut Kredi Faizleri düşse veya bugünkü seviyelerini korusa da konut fiyatları artacak. Firmalar, bankalarla anlaşarak inanılmaz güzel satın alma koşulları sunuyor. konut almak isteyenlere artık ihtiyaçlarını ertelememelerini öneriyorum; Şu anda hem faizler düşük, hem fiyatlar hala uygun. Bu ikili her zaman bir arada bu şekilde bulunmaz" 
 
"Küçük metrajlı evler tercih ediliyor"
 
Son yıllarda ev tipi tercihlerinde değişiklik yaşandığını, küçük metrajlı dairelere yöneliş olduğunu aktaran Erten, geçmişte kriz ortamlarının yarattığı acı tecrübeler, iş ve gelir kaybı korkularının alıcıları, borçlanarak risk almaktansa daha kolay ödenebilir, daha uygun fiyatlı konutlara yönelttiğini belirtti. Gayrimenkulün ihtiyaç ve yatırım amaçlı alındığını ifade eden Erten, şunları söyledi:
 
"Konutta, kira getirisi tabii ki önemli ama sırf kira getirisi için konut önermiyoruz. Konut için yaşam alanının genelinde sağlanan konfor ve yapı güvenliği yanında değer artış potansiyeline de dikkat etmek gerekir. İşyeri, Ofis gibi ticari yatırımlarda direkt olarak bölgenin ticari kapasitesine ve kira getirisine bakmak gerekir. Bu tür gayrimenkullerde, aldığınız kirayla ödediğiniz parayı 10-12 yıl aralığında geri alabilirseniz iyi bir yatırım yapmış olursunuz. Bu rakam konutlarda 25-30 yıla kadar çıkar. Arsa yatırımları ise daha uzun vadeli, ancak en yüksek getiriyi sağlayan yatırımlardır. Arsaları, henüz daha çok gelişmemiş, ama gelişme potansiyeli olan, şehrin gelişme planlarına uygun bölgelerden seçmek gerekir" 
 
Çağdaş yapısı ve rahatlığı ile yaşanabilir kent unvanına sahip İzmir´in gayrimenkul sektöründe de yıldızının parladığını belirten Erten, her bölgenin alıcısı olduğunu, ancak Karşıyaka ve Narlıdere´nin daha ön plana çıktığını ifade etti. Ticari yatırımlar için ise Bayraklı ve Alsancak´ın gözde bölgeler arasında yer aldığını belirten Erten, arsa yatırımı için ise şehrin biraz dışına, ama gelişme potansiyeli olan bölgelere yönelmek gerektiğini vurguladı. Yeni yatırım bölgeleri konusunda ipuçları veren Erten, "Bu anlamda Çiğli - Menemen aksı, Çiğli- Sasalı ve Kaklıç bölgeleri, Güzelbahçe- Seferihisar aksı, Foça ve çevresi, Alaçatı en yüksek getiriyi sağlayacak bölgeler olarak önerebilirim. Ayrıca, yapılmakta olan İzmir- İstanbul otoyolu güzergahına ve Bornova-Mavişehir çevre yolu güzergahına dikkat edilmeli" diye konuştu.
 
 
EmlakJet Haber

#