Konut Kredisi Çekme Şartları Nelerdir?
Türkiye’de 2007 yılında yasalaşan mortgage ya da bilinen adıyla konut kredisi ile yıllar boyunca kira ödemek yerine, aylık ödeme koşullarınıza uygun uzun vadelerde konut kredisi çekerek bir ev sahibi olmak mümkün oluyor.
Kategori : Kredi Haberleri
Dün 12:25
17359 kere okundu.
Konut Kredisi Çekme Şartları Nelerdir?
Türkiye’de 2007 yılında yasalaşan mortgage ya da bilinen adıyla konut kredisi ile yıllar boyunca kira ödemek yerine, aylık ödeme koşullarınıza uygun uzun vadelerde konut kredisi çekerek bir ev sahibi olmak mümkün oluyor.
Kategori : Kredi Haberleri
Dün 12:25
17359 kere okundu.

Eylül 2016 da BDDK’nın yaptığı yeni düzenleme ile birlikte, uzun vadeli kredi sınıfına giren konut kredisi ile satın alacağınız gayrimenkulün sadece %20 sini peşin ödeyerek konut kredisi almanız mümkün olabiliyor. Konut kredisi çekme şartları ise bankadan bankaya değişiklik gösterse de temel alınan kriter; kredi notunuz oluyor. Peki konut kredisi çekerken nelere dikkat edilmeli?

Her bankadan konut kredisi alınabilir mi?

""

Uzun vadeli konut kredisi verirken her bankanın şartları ve istediği evraklar değişkenlik gösterebiliyor. Konut kredisi çekme şartları daha esnek olan bankalar daha kolay kredi verebiliyor. Ancak her şartta kredi geçmişiniz mutlaka değerlendiriliyor ve satın alacağınız gayrimenkulün ödediğiniz peşinat haricindeki bölümüne ipotek konuyor.

Konut kredisi çekme şartları nelerdir?

"konut

Konut kredisi almanız için öncelikle kredi notunuzun en az 1100 olması gerekiyor. Çok fazla borcunuzun olması, önceden aldığınız kredilerin batık görünmesi, karşılıksız çekinizin olması ve kredi kartı borcunuzun düzensiz ödenmesi kredi notunuzu düşüren etkenler oluyor. Bunun dışında hane halkı toplam gelirinizin rutin harcamalarınız düşüldükten sonra kredi borcunuzu ödemeye yeterli olması gerekiyor. Konut kredisi alacak kişinin yaş aralığının ise 18 ile 70 yaş arasında olması isteniyor. Ayrıca konut kredisi almak için başvurduğunuz bankanın yeminli eksperi satın alacağınız gayrimenkul ile ilgili binanın kalitesi, ısınma durumu ve dış görünüşü ayrıca tapuya giderek iskanlı veya hisseli olup olmaması gibi özellikleri araştırarak bir eksper raporu hazırlıyor. Bu rapora göre de gayrimenkulün gerçek değeri ortaya çıkıyor. Bankalar konut kredisi verirken genelde kendi hazırladıkları bu eksper raporu üzerinden kredi veriyor. Yani eğer satın almak için ödeyeceğiniz bedel ile eksper raporu arasında çok fark varsa eksper raporu kabul ediliyor.

Konut kredisi çekmek için hangi evraklar gerekli?

"mortgage

Çalışanlar için; nüfus cüzdanı noter tasdikli fotokopisi, ikametgah belgesi, son 6 aylık maaş bordrosu ve varsa başka geliri olduğunu gösteren belgeler ve tapu fotokopisi, emekliler için; emekli maaşı hesap cüzdanı ve tapu fotokopisi, serbest çalışanlar için ise; vergi levhası ve Ticaret Sicil Kuruluş Gazetesi yeterli oluyor. Bunun dışından satın alınacak gayrimenkulün tapusunun inşaat ruhsatı, kat irtifaki veya kat mülkiyeti olması gerekiyor.

Konut kredisi çekerken nelere dikkat edilmeli?

"konut

Bir ev satın alarak hayalinizi gerçekleştirmek, eğer yanlış hesap yaptıysanız kabusa dönüşebiliyor. Uzun vadeli konut kredisi alırken öncelikle hane halkı toplam gelirinizi ve aylık ödemelerinizi gerçekçi bir şekilde hesaplamanız gerekiyor. Ayrıca vade uzadıkça ödeyeceğiniz aylık tutarın düşeceği, ancak ev için ödeyeceğiniz toplam bedelin de kredi oranı ile beraber yükseleceğini unutmamanız , aylık ödemelerinizi planlarken maksimum ödeme miktarını değil, yaşanabilecek aksilikler düşünülerek ortalama bir ödeme planı seçmeniz gerekiyor. Bankalar konut kredisi geri ödemelerinde aylık ödeme isteyebilecekleri gibi 3 aylık, artan veya azalan taksit ve ara ödemeli kredi geri ödemesi gibi seçenekler sunuyor. Eğer maaşlı çalışmıyorsanız diğer seçenekleri de değerlendirmeniz faydalı görünüyor.


#