Kredi Kullanmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?
Kredi hesaplama sitesi Hesapkurdu.com bankaların kredi kullandırma şartlarını bir yazıda derledi.
Kategori : Kredi Haberleri
22 Ağustos 2017 10:33
24526 kere okundu.
Kredi Kullanmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?
Kredi hesaplama sitesi Hesapkurdu.com bankaların kredi kullandırma şartlarını bir yazıda derledi.
Kategori : Kredi Haberleri
22 Ağustos 2017 10:33
24526 kere okundu.

1- Kredi Kullanmak İçin Bankaların Aradığı Genel Şartlar

kredi kullanma

 • 18 yaşını doldurmuş olmanız,
 • Bankalarla kredi ve kredi kartı çalışmalarınızın düzgün olması,
 • İpotek verecekseniz eş rızanızın yazılı olarak bankaya verilmesi,
 • Konut kredisi hariç, en fazla 48 ay vade talep etmeniz,
 • Konut kredisi hariç, aile gelirinizi krediye dâhil etmemeniz,
 • Gelirinizi resmi geçerliliği bulunan evrak ile beyan etmeniz,

Yukarıda belirttiğimiz şartlar neredeyse tüm bankalar tarafından uygulanır. Bu şartların detayları:

 • 18 yaşını doldurmuş olmanız

18 yaşını doldurmanız yasal sorumluluk açsından gerekli olsa da bankaların çoğunluğu 20 yaşın altındaki kişilere kredi işlemi yapmıyor. Bu durumda olan kişiler ancak kefil veya ipotek ile ilerleyebiliyor.

 • Bankalar ile çalışmalarınızın düzgün olması

Kredi veya kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapmamanızdan dolayı, yasal/idari takibe düşmeniz durumunda bankalar ile çalışmalarınızı düzenli hale getirmediğiniz sürece kredi kullanmanız çok düşük bir ihtimaldir.

 • İpotek verecekseniz eş rızanızın yazılı olarak verilmesi

Aile konutunuzu ipotek olarak verebilmeniz için eşinizden yazılı izin almanız gerekir. Ayrıca kefil göstermek zorunda kalırsanız, yasal olarak kefilden de eş rızası alınmak zorunda.

 • Konut kredisi hariç, en fazla 48 ay vade talep etmeniz

İhtiyaç kredisi ipotekli veya ipoteksiz olması fark etmeden taşıt kredisi ile birlikte en fazla 48 ay vade ile kullanılabiliyor. Konut kredisinin vadesi ise yasal olarak 360 aya kadar çıkabiliyor.

 • Konut kredisi hariç, aile gelirinizi krediye dâhil etmemeniz

İhtiyaç ve taşıt kredisinde sadece krediyi çekecek olan kişinin geliri kredi başvurusunda kabul edilir. Yani hane halkı geliri kredi hesaplamasına dâhil edilmez. Ancak hane mensupları kefil olarak kabul edilebilir.

 • Gelirinizin resmi geçerliliği bulunan evraklar ile beyan edilmesi

Resmi olarak geçerliliği olan kaşe, mühür veya imzalı belgeler ile gelirinizi bankaya sunmanız durumunda ancak kabul edilir. İş yerinden yetkili kişilerin imzası üzerine alınan maaş yazısının kabul edilip edilmemesi ise tamamen bankanın değerlendirmesinde bir durumdur.

2- Kredi Başvurusunda Bankaların Gelir Değerlendirmesi

kredi kullanma

Öncelikle bankaların geliri kabul edebilmesi için kayıtlandırılabiliyor olması gerekir. Bunun yanında gelirin yeterli gelmesi çekilebilecek kredi ile alaka bir durumdur. Yani aylık 1.000 TL taksitli bir kredi kullanmak istiyorsanız, bankaya en azından 2.000 TL bir gelir göstermeniz gerekir. Bu durum bazı bankalarda değişmekle birlikte, aylık kredi taksitlerinin en azından 2 katı aylık gelir olması genel olarak istenir. Ayrıca bu hesaplamayı güncel faiz oranları üzerinden yapmak için Hesapkurdu.com’un Ne Kadar Kredi Alabilirim aracını kullanabilirsiniz.

3- Kredi İşlemlerinde Aranan Sigorta Şartı

Genel söylem itibarıyla sigortalılık süresi, yani kayıtlı olarak bir yerde çalışma süresi bankaların değerlendirmesine göre değişir. Ancak genelleme olarak:

 • SGK’lı olarak çalışan:

Son iş yerinde en azında 3 ay, toplamda ise 12 ay sigortalı olmak genel olarak bankalar tarafından istenir. Hatta bazı bankalarda son iş yerinde çalışma süresi 6 aydır. Ancak kredi kullanacak kişinin kredi notu iyi seviyede yer alıyorsa bu sürelere kısalabilir.

 • Vergi levhalı olarak çalışan:

Vergi levhalı olarak çalışan bir kişinin kredi başvurusu yapması durumunda, bankalar genel olarak vergi levhasında kâr gözükmesini ve işletmenin kuruluşu üzerinden bir yıldan fazla bir süre geçmesini ister.

 • Memur olarak çalışan:

Memur olarak işe başlanması durumunda, herhangi bir çalışma süresi bankalar tarafından genel olarak istenmez. Ancak bu durumda kredi notu bankalar açısından kredi değerlendirmesinde önemli bir referans olur.

 • Emekli olarak çalışan:

Emekli aylık geliri bankalar tarafından süre kısıtlaması olmadan kabul edilir. Ancak emekli olarak çalışması durumunda süre kısıtlaması olmasa bile resmi olarak beyan edilmesi veya iş yerinden çalışıldığına dair yazı alınması istenir.

Kaynak: Kredi Almak İçin Gereken Şartlar


#