Kredi Notunuz Kötüyken Nasıl Gayrimenkul Alabilirsiniz?
Temel olarak müşterinin daha önceki dönemlerde aldığı kredileri, kredi kartlarını, ödeme düzenlerini ve daha birçok mali detayı analiz eden kredi notu kullanıcılara temel olarak bir mali puan vermektedir.
Kategori : Kredi Haberleri
27 Mayıs 2017 14:09
26500 kere okundu.
Kredi Notunuz Kötüyken Nasıl Gayrimenkul Alabilirsiniz?
Temel olarak müşterinin daha önceki dönemlerde aldığı kredileri, kredi kartlarını, ödeme düzenlerini ve daha birçok mali detayı analiz eden kredi notu kullanıcılara temel olarak bir mali puan vermektedir.
Kategori : Kredi Haberleri
27 Mayıs 2017 14:09
26500 kere okundu.

Temel olarak müşterinin daha önceki dönemlerde aldığı kredileri, kredi kartlarını, ödeme düzenlerini ve daha birçok mali detayı analiz eden kredi notu kullanıcılara temel olarak bir mali puan vermektedir. Bu puan ile de sizi hiç tanımayan, daha önce hiçbir ticari ilişki içerisinde olmadığınız firmalar sizin borçlarınıza ne kadar sadık olduğunuzu çok rahat bir şekilde görebilmekte ve bu sayede size gerekli olan desteği sunup sunmama noktasında karar alabilmektedirler.

Bu sayede de gerek gayrimenkul alımında gerek araç alımında gerekse de farklı ihtiyaçların kredili olarak tedarik edilmesi süreçlerinde bu not sizin için çok önemli bir statü aracı halini alacaktır. 

Kredi notu hangi etmenlere bağlı olarak değişir?

Kredi notu temel olarak sizin bankacılık sektöründeki son 5 yıllık adımlarınızın bıraktığı tüm izleri takip eden, güncel mali durumunuza, girdi ve çıktılarınıza göre size verilen bir puandır. Eğer kredi kartlarınızı ve kredi borçlarınızı zamanında ödüyorsanız, aldığınız maaşa göre mali süreçlerinizi yönetip mali olarak arkanızda sıkıntılı işlemler bırakmıyorsanız kredi notunuzda yükselecektir.

Ancak aldığınız maaş yetersiz geliyor, kredi kartları ve kredilerinizi geç ya da hiç ödeyemiyorsanız bu durumda da ciddi bir mali krizin eşiğinde olduğunuz varsayılarak kredi notunuz düşecektir. Bir anlamda okulda öğrencilere verilen derslerdeki başarı notu gibi kredi notu sisteminde de bankacılık sistemi işlemler baz alınarak size finans notu verilmektedir.

Kredi notunuzu nasıl sorgularsınız?

Bu sorgulama işlemi BDDK tarafından yetki verilen noktalar tarafından yapılabilmektedir. Günümüzde bu iş için özel olarak hazırlanan bir sistem vardır. Ayrıca bankalar tarafından da belli bir ücret karşılığında kullanıcılar için kredi risk raporu verilmektedir. Bunun yanında alışveriş yapacağınız firmalar üzerinden de belli sistemler kullanılarak aracı firmalar üzerinden sorgulamalar yapılabilmekte ve kredi puanına göre belli oranlarda konut kredisi verilebilmektedir.

Puan ne kadar yüksek olursa, rakam o kadar yükselir

Kredi notu ne kadar iyi durumda ise size alacağınız konut, iş yeri veya arsa için bankalar tarafından daha uzun vadede, daha düşük masraflarda daha yüksek rakamlar verilecektir. Notunuz belli bir seviyenin altına düştüğünde ise kırmızı çizgi geçilmiş olacağı için banka üzerinden size çok daha düşük krediler çıkabileceği gibi hiç kredi çıkmama ihtimali de olacaktır.

Bu sebeple de uzun vadede bankalar veya banka üzerinden finansman sağlayarak çalışan firmalarla mali olarak iyi geçinebilmek için kredi notunuzu iyi seviyelerde tutmanız gerekecektir. Notu düşük olan bireyler ise ödemelerini düzenli, tam ve sorunsuz yapmaya başlamaları taktirde hızlı bir şekilde notlarının yükseldiğini ve mali karnelerinin düzeldiği görebilirler. Ayrıca kredi notunuzu nasıl yükselteceğiniz ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.


#