Küçük Evlerde Kısıtlı Alanlar Nasıl Verimli Kullanılır?
Bu durum beraberinde küçük evlerde dekorasyon sorununu da meydana getirdi. Küçük evler için de çeşitli dekorasyon çalışmaları ile bu yaşam alanlarını en verimli hale getirmek mümkün.
Kategori : Dekorasyon - Tasarım
04 Eylül 2020 17:59
7863 kere okundu.
Küçük Evlerde Kısıtlı Alanlar Nasıl Verimli Kullanılır?
Bu durum beraberinde küçük evlerde dekorasyon sorununu da meydana getirdi. Küçük evler için de çeşitli dekorasyon çalışmaları ile bu yaşam alanlarını en verimli hale getirmek mümkün.
Kategori : Dekorasyon - Tasarım
04 Eylül 2020 17:59
7863 kere okundu.

Şehirleşmenin artması ve bunun doğal bir sonucu olarak konutlaşmanın yoğunlaşması yaşam alanlarının küçülmesine neden oldu.

Bu durum beraberinde küçük evlerde dekorasyon sorununu da meydana getirdi. Küçük evler için de çeşitli dekorasyon çalışmaları ile bu yaşam alanlarını en verimli hale getirmek mümkün.

Küçük bir eve sahip olan kişilerin ilk dikkat etmesi gereken nokta, tüm dekorasyon çalışmalarına başlamadan önce mutlaka evlerinin küçük olduğunu akıllarında tutmaları bulunuyor.

Ancak bu sayede evle uyumlu olmayan mobilyaların ya da dekorasyon eşyalarının eve getirilmemesi sağlanabiliyor.

Böylece hareket alanı bile bulunmayan alanlardan kurtularak ferah yaşam alanlarına sahip evlere ulaşmak mümkün olabiliyor.

Kişilerin küçük evlerin dekorasyon çalışmalarında dikkat etmesi gereken bir başka unsur ise evlerde kullanılan mobilya ve diğer eşyaların mümkün olduğu kadar pratik tasarımlara sahip olması oluyor.

Az yer kaplayan ve fonksiyonel özellikleriyle geniş bir kullanım alanı sunan eşyalarla birlikte küçük evlerde, daha fazla alanı ortaya çıkarmak da mümkün olabiliyor.

Bu noktada gömülü raf kullanmak, açılabilir masa ve yatak gibi eşyaları kullanmak avantaj sağlayan durumlardan oluyor.

Küçük Evlerin Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Metrekaresi bakımından küçük evlerin dekorasyonu yapılırken en büyük fark yaratacak değişimlerin elde edilmesini sağlayan unsurlardan biri de bu evlerde kullanılan ağırlıklı renkler oluyor.

Oturma odaları gibi alanlarda ışığın daha fazla yansımasını sağlamak ve daha ferah alanlara sahip olmak için açık renklerin tercih edilmesi gerekirken, bazı mobilyalarda mavi, krem ya da gri gibi renklerle çeşitlilik sağlanabilir.

Bakışları tek bir noktada toplamaya yarayacak olan kimi eşyalar ve bu eşyalarda kullanılan renkler de dekorasyon çalışması sırasında büyük bir avantaj sağlıyor.

Seçilen tüm bu renklerin istenen dekorasyon sonucunu vermesi için ise eşyalarla renkler arasında ve kullanılan farklı renkler arasında uyum bulunması gerekiyor.

Yaratıcılık Hayat Kurtarır!

Kişilerin küçük evlerin dekorasyonu için uğraşırken yaptığı en büyük yanlışlardan biri de klasik tasarım anlayışlarını evlerine taşımak istemesi oluyor.

Küçük evlerin genel itibarıyla bekar kişiler ya da çocuksuz çiftler tarafından tercih edildiği dikkate alınırsa, bu kişilerin büyük oturma gruplarına sahip olması da anlamsız hale geliyor.

Sadece tek bir ikili ya da üçlü koltuk ile birlikte birkaç sandalye veya tekli koltuğun kullanılmasıyla çok verimli alanlar ortaya çıkarılabiliyor.

Böylece oda içindeki hareket alanı da arttırılarak, evin olduğundan daha geniş ve büyük görünmesi de sağlanabiliyor.

Küçük evlerin dar görünmesine sebep olan en önemli etkenlerin başında duvarlar geliyor. Duvarlar üzerinde küçük evlerin dekorasyonu yapılırken duvarın farklı bir renge boyanması ya da sadece çok basit bir biçimde duvar kağıdı ile duvarın istenen forma sahip olması bu konuda avantaj sağlayabiliyor.

Mobilyalarla uyumlu bir renge sahip boyalarla duvarlar boyanabildiği gibi duvar kağıtları ile de istenen etki sağlanabiliyor.

İç mekanların daha ferah yerler olmasını sadece duvarlar üzerinde yapılan renk seçimleri değil, aynı zamanda rengin içeriye giren ışığın yansımasına verdiği imkan da sağlıyor.

Küçük evlerde fark yaratması için sadece bir tek duvarın farklı bir renge boyandığı çalışmalar da yapılabiliyor.

Kesin bir şekilde nasıl bir etki yaratacağından emin olunmadığı durumlarda ise boya yerine duvar kağıdının kullanılması daha isabetli olabiliyor.