Ses Yalıtımı Nedir Ve Nasıl Yaptırılır?
Evlerin temel yapı malzemelerine ses dalgasını emebilen malzemeler aracılığıyla uygulanan ses yalıtımı, rahatsız edici gürültüden ve sesten dış ortamın kurtulmasına yardımcı olur.
Kategori : Sektörden Haberler
31 Mayıs 2018 09:32
9313 kere okundu.
Ses Yalıtımı Nedir Ve Nasıl Yaptırılır?
Evlerin temel yapı malzemelerine ses dalgasını emebilen malzemeler aracılığıyla uygulanan ses yalıtımı, rahatsız edici gürültüden ve sesten dış ortamın kurtulmasına yardımcı olur.
Kategori : Sektörden Haberler
31 Mayıs 2018 09:32
9313 kere okundu.

Çoğu kişi apartman dairelerinde yaşarken yüksek sesle konuşmaktan ya da bir şeyler izleyip, dinlemekten kaçınabiliyor. Hatta öyle ki bazı yaşam alanları bu konularda fazlasıyla disiplinli davrandığından evler ister istemez mecburi bir sessizliğe bürünüyor. Ev halkını özgür hissettiren ses yalıtım sistemleri ise tüm bu sorunları ortadan kaldırmayı başarıyor. Dolayısıyla rahatça müzik dinlemek, film izlemek, misafir ağırlamak ve yüksek sesle konuşup kahkaha atmayı keyifli bir hale getirmek için ses yalıtım sistemleri son yıllarda sıkça tercih ediliyor.

Ses yalıtımı yardımınıza koşuyor

 

Evlerin temel yapı malzemelerine ses dalgasını emebilen malzemeler aracılığıyla uygulanan ses yalıtımı, rahatsız edici gürültüden ve sesten dış ortamın kurtulmasına yardımcı olur. Kullanılan malzemenin kalitesi ve özelliğine göre de değişkenlik gösterebilen yalıtım uygulaması; yalnızca dışarıdan gelen sesleri engellemekle kalmaz, içeriden dışarıya da ses gitmesini engeller. Elbette bu özelliklerin etkin olabilmesi için kullanılan malzemenin kalitesi ve işçiliğe de dikkat edilmesi gerekir.

Ses yalıtımı uygulaması ile daha huzuru bir ortam

Her ev için rahatlıkla uygulanabilen ses yalıtımı işleminde kaliteli malzemelerin kullanılmasına dikkat etmeniz uygulamadan olumlu sonuç alabilmeniz için en önemli faktördür. Böylece iyi bir uygulama sonrasında dışarıya ses vermeyen ve aynı şekilde dışarıdan ses almayan bir yaşam alanına sahip olabilirsiniz.

Evlerde yapılan ve yaşam alanlarının kalabalıklaşmasıyla gittikçe yaygınlaşan yalıtım uygulamaları sayesinde siz de yaşadığınız ses karmaşasından tamamen kurtulma şansına sahip olabilirsiniz. Özellikle sinema sistemi kurmak istiyorsanız kusursuz bir ortam yaratan bu uygulama aracılığıyla, sesin ne kadar yüksek olduğu fark etmeksizin ve aynı zamanda apartmandakileri rahatsız etmeden sinemayı yüksek seste deneyimlemenin keyfini yaşayabilirsiniz.

Ses yalıtımı uygulaması

Yalnızca evlerde değil, sesin önemli bir unsur olduğu barlarda, kafelerde ve sinema gibi yerlerde de uygulanan ses yalıtımı sisteminde ilk önemli etken ses geçiş kaybı yalıtımının başarılı bir şekilde uygulanmasıdır. Bu işlemin başarı oranına göre gürültülü bir ortamdan sessiz bir yere geçişlerde herhangi bir sorun yaşamazsınız. Ayrıca yaşam alanınız sokaktan gelen seslerden çok etkileniyorsa evin dış cephesine de ses geçişlerini tamamen yok eden dış cephe yalıtım uygulaması yaptırabilirsiniz.

Evde ses yalıtımında dikkat edilmesi gerekenler

Ahşap yüzeyler her zaman diğer malzemelere oranla daha yoğun bir şekilde ses emer. Bu yüzden evinizde ses yalıtımı olarak ahşap panellerden de faydalanabilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer evinizi stüdyo gibi kullanmak istiyor ve çok ses yapacağını düşünüyorsanız, sesin dağılması için mobilya sayısını azaltmalı ve izolasyonu odanın her yerine uygulamalısınız. Ayrıca daha kaliteli bir ses almak için hoparlörlerin özel ses yalıtım panellerinin üzerinde konumlandırılmış olmasına dikkat etmelisiniz.