TOKİ 5.5 milyon kişiye yuva olacak
TOKİ 2023 yılında 5.5 milyon kişiye yuva olacak.
Kategori : Toki'den Haberler
06 Mayıs 2015 16:38
19433 kere okundu.
TOKİ 5.5 milyon kişiye yuva olacak
TOKİ 2023 yılında 5.5 milyon kişiye yuva olacak.
Kategori : Toki'den Haberler
06 Mayıs 2015 16:38
19433 kere okundu.
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, "2023 yılında Türkiye´de yaşayan toplam nüfusun en az 5,5 milyonu TOKİ´nin yaptığı binalarda oturacak" dedi.
 
Turan, incelemelerde bulunmak üzere geldiği Diyarbakır´da, TOKİ´nin 2023 yılı hedeflerini değerlendirdi. 2023 yılında "bir milyon konut" hedefini aşacakları söyleyen Turan, 2000´li yılların başında kısıtlı imkan ve kabiliyetlerle üretim yapıldığını, bugün imkan ve kabiliyetlerin arttığını ifade etti.
 
"Ülkenin bulunduğu seviyeye göre üretim yapmak gerekir"
 
2002 yılında 2 bin 500 dolar milli gelirin bugün 10 bin dolar seviyesine yükseldiğini vurgulayan Turan, bu sebeple, ülkenin bulunduğu seviyeye göre üretim yapılması gerektiğini aktardı. TOKİ´den daha nitelikli ve kaliteli işler beklediğine işaret eden Turan, "İdare de Türkiye´nin bugününe yakışır nitelikte ve kalitede imalat yapma hedefini ortaya koymuştur. İdare artık kalitede başka bir evreye geçmiştir. Çünkü Türkiye artık bunu bizden bekliyor. Dolayısıyla 2023 hedeflerinde ortaya koyduğumuz en önemli şey daha kaliteli ve nitelikli konutlar üretmek" diye konuştu.
 
Her bölgeye sosyolojisine, mimarisine ve yaşam şekline uygun konutlar yapma gayreti içinde olduklarını anlatan Turan, şunları kaydetti:
 
"İdarenin bundan sonraki bütün konsepti her bölgeye ait o bölgenin sosyolojisine, mimarisine, yaşam şekline uygun konutlar yapmaktır. Yani şehirlerimize değer katmak istiyoruz. Şehirlerimizin silüetine, geçmişine, kültürüne, sosyolojisine negatif etki değil, pozitif etkide bulunmak istiyoruz. Yeni dönemde idareyi çok yoğun şekilde hedefe götürüyoruz. 2023 yılına gelindiğinde Türkiye´de yaşayan toplam nüfusun en az 5,5 milyonu TOKİ´nin yaptığı binalarda oturmuş olacak."
 
Turan, artık konutların yüksek bloklar değil, yatay mimari şeklinde inşa edildiğine dikkati çekti. t
 
Turan, Diyarbakır´da Kayapınar ilçesi Üçkuyular Mahallesi´nde yeni bir proje başlattıklarını, bir aya kadar bunun ihalesini yapacaklarını bildirdi. Burada yapılacak konutlarda da yöresel mimarinin esas alınacağını dile getiren Turan, 200 ila 500 konutun yer alacak.

#