TOKİ´den mahkeme kararına açıklama
Mahkeme, üçüncü havalimanı için yapılan kamulaştırmaların bir kısmının durdurulmasına karar verdi.
Kategori : Toki'den Haberler
07 Temmuz 2014 05:38
19165 kere okundu.
TOKİ´den mahkeme kararına açıklama
Mahkeme, üçüncü havalimanı için yapılan kamulaştırmaların bir kısmının durdurulmasına karar verdi.
Kategori : Toki'den Haberler
07 Temmuz 2014 05:38
19165 kere okundu.

TOKİ İstanbul Emlak Dairesi Başkanlığı, İstanbul 3. Asliye Hukuk Mahkemesi´nin bugün verdiği "Üçüncü havalimanı inşaatı için bazı arsaların bedeli olarak kararlaştırılan 16 milyon 289 bin liranın TOKİ tarafından arsa sahiplerine ödenmemesi üzerine kamulaştırma kararının durdurulması" ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

TOKİ AÇIKLAMA YAPTI 

TOKİ İstanbul Emlak Dairesi Başkanı Ali Seydi Karaoğlu´nun imzayla yapılan açıklamada, basında yer alan özel mülk sahiplerinin arazilerinin havalimanı sınırının kenarlarında yer aldığı belirtildi.

"METREKAREYE 22-175 TL ARASI DEĞER BİÇTİK"

 "İstanbul ilinin Arnavutköy ve Eyüp ilçeleri sınırları dahilinde yapımına başlanılan ´İstanbul 3´üncü Havalimanı´ Projesinin alanı 7.651 ha.dır. Bu alanın (%99´u) 7.538 ha.lık kısmı kamu arazisi, diğer %,1´den daha küçük olan 113 ha.lık kısmı ise özel mülk arazisidir.Özel mülkiyete konu arazilerin kamuştırma bedellerinin tespitine ilişkin, 2942 Sayılı Kamulaştırma Kanunun 11´inci Maddesi uyarınca; TOKİ tarafından, SPK lisanslı değerleme kuruluşları, serbest piyasadaki uzman kurum ve kuruluşlardan da görüş alınarak kamulaştırılacak arazilerin yasal mevzuatlar çerçevesinde bilimsel metodları kullanarak kıymet takdirleri yapılmıştır.

BEDEL TESPİTİ TESCİL DAVASI AÇILDI 

TOKİ tarafından tespit edilen arazi m2 birim değerleri 22 TL ile 175 TL arasında değişmektedir. Arazinin mevcut kullanımına, konumuna ve özelliklerine göre değer tespiti yapılmıştır. Uzlaşma sağlanamayan mülk sahiplerine bedel tespiti ve tescil davaları açılmıştır."

"BİLİRKİŞİ YÜKSEK BEDELLER TESPİT ETTİ"

"Bu davalar sonucunda Bilirkişilerce Yenköy´de belirlenen bedeller ile Akpınar ve İhsaniye köylerinde belirlenen bedeller kıyaslandığında, daha değersiz özellikte olan taşınmazların bilimsel kriterlere aykırı gerekçeler gösterilerek, ayrıca resmi yazışmaların anlamı da değiştirilmek suretiyle yüksek bedeller belirlenmiştir. (Belediye yazışmalarında ´altyapı hizmetlerinden yararlanmamaktadır´ ifadesi, ´yararlanmaktadır´ şeklinde değiştirilerek, mahkeme heyeti yanıltılmış ve tarla olan taşınmazlar, arsa vasfında gibi değerleri yükseltilmiştir.) Mahkeme bilirkişilerince tespit edilen arazi birim m2 fiyatlarının 440-500 TL olması ve bu bedellerin kamulaştırma ödeneğini aşması, arsa ve arazi spekülasyonuna sebebiyet verileceği ve önemli kamu yatırımlarını olumsuz etkileyeceği gözönünde bulundurularak, kamulaştırma bedelleri bloke edilmemiştir."

"ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI İNŞAATI İÇİN ENGEL YOK"

"Kamulaştırmaya konu olan bu özel mülk arazileri; bölgede yapılacak olan imar planlaması ve uygulaması yöntemiyle çözümlenerek, bölgedeki özel mülkiyet sahiplerine havaalanı kenarında imar hakkı verilmek suretiyle hem havalimanının mülkiyet bütünlüğü sağlanacak hem de özel mülkiyet sahibi vatandaşlarımızın mağduriyetine sebep verilmeden imar hakları korunacaktır. Özel mülk sahiplerine ait araziler havalimanı sınırının yer yer kenarlarında yer almaktadır. Basında yer aldığı gibi; kamulaştırma kararının iptali söz konusu değildir. Asliye Hukuk Mahkemesi´nce verilen karar hükmü, kamulaştırma kararının iptalini içermemektedir. Görülmekte olan davanın düştüğü anlamını taşımaktadır. Öte yandan, kamulaştırma kararları ve işlemleri idari bir işlem olup, bu kararın iptali İdarenin veya İdare Mahkemelerinin konusudur. Dolayısıyla, Havalimanı inşaatını veya projesini engelleyici her hangi bir mahkeme kararı veya mülkiyet sorunu bulunmamaktadır."

BİLİRKİŞİLER METREKARE FİYATINI 10´A KATLADI

Mahkeme, dosyaları inşaat mühendisi, harita ve kadastro mühendisi, mimar ve ziraat mühendisinden oluşan 6 kişilik bilirkişi heyetlerine yolladı. Bilirkişiler, arsaların bulunduğu alanın üçüncü havaalanı inşaatının da yapılacağı “Rezerv yapı alanı" içerisinde kaldığını hatırlattı. Bilirkişiler, davalıların arsasının yerine göre metrekare fiyatının 200 lira ile 500 lira arasında değişkenlik gösterdiğini belirttiler.

ARSALARIN DEĞERİ 16.2 MİLYON TL

Bilirkişiler, TOKİ´nin 54.507 metrekare arsası kamulaştırılan Akçelik Madencilik şirketine 10 milyon 901 bin, 9.840 metrekare arsası kamulaştırılan İsmail Tükenmez´e 2 milyon 785 bin, 4.520 metrekare arsası kamulaştırılan Ozan Madencilik´e 1 milyon 602 bin, 1.998 metrekare arsası kamulaştırılan Topkara Mermer şirketine de 999 bin 840 TL kamulaştırma bedeli ödemesi gerektiği yönünde rapor tuttu.

MAHKEME BİLİRKİŞİLERE UYDU

Mahkeme, nisan ayında yapılan duruşmada, bilirkişilerce belirlenen tutarın davacı TOKİ tarafından davalı arsa sahiplerinin banka hesaplarına depo edilmesini istedi. TOKİ, bu tutarı yatırmadı. Mahkeme, 4 Haziran 2014 tarihinde yapılan duruşmalarda ikinci kez depo kararı aldı. TOKİ mahkemenin ikinci kez aldığı depo kararına da uymadı. Mahkeme, bugün yaptığı duruşmalarda 14 davayı da karara bağladı. TOKİ´nin Avukatı Hüseyin Balaban, bilirkişilerce belirlenen kamulaştırma bedelinin çok fahiş olduğunu belirterek, “Bu nedenle depo şartını yerine getirmedik" dedi.

22.1 MİLYAR EURO´LUK PROJE

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yap-işlet-devret modeli ile yapılması planlanan üçüncü havaalanın 3 Mayıs 2013 tarihinde yapılan ihalesini, 22 milyar 152 milyon Euro tutarındaki teklifi ile Cengiz-Kolin-Limak-MAPA-Kalyon ortak girişimi kazandı. 10 milyar 247 milyon Euro´ya mal edilmesi planlanan havaalanının temel atma töreni 7 Haziran 2014 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı.


#