Yatak Odası Dekorasyon Hataları
Yatak odalarımız en çok vakit geçirdiğimiz yaşam alanlarının başında yer alsa da genellikle dekorasyonlarına yeteri kadar ilgi gösterilmiyor.
Kategori : Dekorasyon - Tasarım
23 Ağustos 2017 12:30
23785 kere okundu.
Yatak Odası Dekorasyon Hataları
Yatak odalarımız en çok vakit geçirdiğimiz yaşam alanlarının başında yer alsa da genellikle dekorasyonlarına yeteri kadar ilgi gösterilmiyor.
Kategori : Dekorasyon - Tasarım
23 Ağustos 2017 12:30
23785 kere okundu.

Belki yatak odaları kişiye özel olduğundan belki de yabancı kişiler bu alana davet edilmediğinden yatak odalarının nasıl dekore edilip eşyaların nasıl konumlandırıldığı önem taşımıyor. Daha çok ilgiyi hak ettikleri gerçeğinden yola çıkarak bu yazımızda yatak odası dekorasyon hataları hakkında önemli bilgiler paylaşacağız. İşte detaylar;

Hata 1: Yanlış komodin seçimi

yatak odası dekorasyonu

Yatağınızın kenarında nasıl bir komodin kullanmanız gerektiğiyle muhtemelen hiç ilgilenmemişsinizdir, hatta sadece bir sandalye ile ihtiyaçlarınızı karşılamayı tercih etmiş bile olabilirsiniz. Ancak doğru yükseklikte ve doğru boyutta komodin seçimi hem estetik hem de fonksiyonel anlamda çok önemlidir. Komodin gereğinden alçak olursa, gece susadığınızda su bardağına ulaşmak için konforunuzdan ödün vermeniz gerekebilir. Aynı şekilde gereğinden yüksek olması da komodinin işlevselliğine gölge düşürebilir. Bu nedenle komodin seçimi yaparken ihtiyacınızı karşılayacak büyüklükte olmasına ve yatak yüksekliğinize paralel olmasına dikkat etmelisiniz.

Hata 2: Aydınlatma eksikliği

yatak odası aydınlatması

Yatak odanızda birden fazla aydınlatma seçeneğinin bulunduğundan emin olmalısınız. Ne tür bir aydınlatmaya ihtiyaç duyduğunuzu belirlemek için yatak odasını ne sıklıkta ve hangi zaman dilimlerinde kullandığınızı belirlemeli ve aynı zamanda odanın tasarımını da göz önünde bulundurmalısınız. Geceleri kitap okuma alışkanlığınız varsa komodininizde bir gece lambası bulundurabilirsiniz. Diğer bir deyişle aydınlatma opsiyonlarınızı ihtiyaçlarınız doğrultusunda çeşitlendirmelisiniz.

Hata 3: Halı veya kilimlerin yanlış konumlandırılması

odada kilim

Yataktan kalktığınızda yumuşak bir iniş yapmanızı öneriyoruz. Genellikle yatak odasına konulan kilim ya da halı yatak ucuna konulduğu zaman sabah uyandığınızda doğrudan sert zeminle temasa geçersiniz ve bu dekorasyon yanlışlığı sabah uyandığınız andaki konforunuzu azaltır.

Hata 4: Yatak odalarında elektronik cihazları bulundurmak

odada telefon

Her ne kadar cep telefonu ve teknolojik cihazları yataklara almanın yanlış olduğu bilinse de uygulama noktasında bu kadar kuralcı olunamıyor. Siz de cep telefonunuzu yastığınızın altında tutmak zorunda kalıyorsanız ve komodininiz yoksa yatak hizanıza küçük bir raf monte edebilirsiniz.

Hata 5: Yatağın konumu

yatak odası dekorasyon hataları

Yatak odası dekorasyon hataları arasında en dikkat çeken unsur yatağın konumudur. Yatak için en uygun konumu Feng Shui ilkelerine göre belirleyebilirsiniz. Eski Çin felsefesine dayanan enerji disiplini doğrultusunda yatak kapıya uzak ancak kapının görüş mesafesinde olduğu bir yere yerleştirilmelidir. Yatağın çevresinde boşluk bırakmalı ve yatağın başlığını duvara dayamalısınız. Böylece hem enerji akışını sağlamış olursunuz hem de odaya giren bir kişiyi o sizi görmeden fark edebilirsiniz.